AM40EW-11015SH30-NZ-K-STD
aimtec
Product No:
AM40EW-11015SH30-NZ-K-STD
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC/DC DIN RAIL SUPPLY 15V 40W
User Guide
DC Voltage - Input (Max) 160V
Product Status Active
Current - Output (Max) 2.67A
DC Voltage - Input (Min) 40V
Efficiency 89%
Mfr aimtec
Features Adjustable Output, Heat Sink, Remote On/Off
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type DC
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency -
Voltage - Output 1 15V
Size / Dimension 2.99" L x 1.24" W x 1.18" H (76.0mm x 31.5mm x 29.9mm)
Number of Outputs 1
Series AM40EW-NZ
Power (Watts) 40W