AM6T-2403SH35Z
aimtec
Product No:
AM6T-2403SH35Z
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 6W
User Guide
Voltage - Input (Max) 36V
Product Status Active
Current - Output (Max) 1.4A
Supplier Device Package -
Voltage - Input (Min) 18V
Package / Case 24-DIP Module
Efficiency 75%
Mfr aimtec
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3.5 kV
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Series AM6T-Z (6W)
Power (Watts) 6 W