AMA36DR4L-120300Y
aimtec
Product No:
AMA36DR4L-120300Y
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 36W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization Positive Center
Input Type Cord (Sold Separately)
Applications ITE (Commercial)
Form Desktop (Class II)
Output Connector Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Approval Agency CE, UL
Input Connector IEC 320-C8
Size / Dimension 3.94" L x 1.97" W x 1.33" H (100.0mm x 50.0mm x 33.9mm)
Product Status Active
Weight 0.595 lb (270.00 g)
Current - Output (Max) 3A
Series AMA36D-Y
Power (Watts) 36 W
No Load Power Consumption 75mW (Max)
Cord Length 60.2" (1.50m)
Region Utilized International
Efficiency Level VI
Voltage - Output 12V
Standard Number 60950-1
Mfr aimtec
Package Box
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC