AMA5UR4-120050Y
aimtec
Product No:
AMA5UR4-120050Y
Manufacturer:
aimtec
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization Positive Center
Input Type Fixed Blade
Applications ITE (Commercial)
Form Wall Mount (Class II)
Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Approval Agency CE
Input Connector NEMA 1-15P
Size / Dimension 2.52" L x 1.03" W x 2.40" H (64.0mm x 26.2mm x 61.0mm)
Product Status Active
Weight 0.088 lb (40.00 g)
Current - Output (Max) 500mA
Series AMA5-Y
Power (Watts) 6 W
No Load Power Consumption 100mW (Max)
Cord Length 60.2" (1.50m)
Region Utilized North America
Efficiency Level VI
Voltage - Output 12V
Standard Number 60950-1
Mfr aimtec
Package Box
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC