AMC33SAAN
Sullins Connector Solutions
Product No:
AMC33SAAN
Description:
CONN HEADER VERT 33POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Connector Type Header, Breakaway
Mfr Sullins Connector Solutions
Contact Material Beryllium Copper
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 33
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Finish Thickness - Post 10.0µin (0.25µm)
Series -
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Green
Contact Finish - Post Gold
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)
Shrouding Unshrouded
Mated Stacking Heights -
Package Bulk
Overall Contact Length 0.450" (11.43mm)