AME10-15SCJZ
aimtec
Product No:
AME10-15SCJZ
Manufacturer:
aimtec
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 11W
Product Status Active
Current - Output (Max) 700mA
Line Regulation ±0.5%
Package / Case 8-DIP Module, 5 Leads
Efficiency 81%
Mfr aimtec
Features Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Operating Temperature -25°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CE, cURus
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.17" L x 1.77" W x 0.83" H (55.0mm x 45.0mm x 21.0mm)
Weight 0.176 lb (80.00 g)
Number of Outputs 1
Series AME10-CJZ (10W)
Power (Watts) 11 W
Type Enclosed
Load Regulation ±1%