AME10-24SJZ
aimtec
Product No:
AME10-24SJZ
Manufacturer:
aimtec
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 11W
Product Status Active
Current - Output (Max) 450mA
Line Regulation ±0.5%
Package / Case 5-DIP Module
Efficiency 82%
Mfr aimtec
Features -
Voltage - Input 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CE, cURus
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.17" L x 1.77" W x 0.83" H (55.0mm x 45.0mm x 21.0mm)
Weight 0.121 lb (55.00 g)
Number of Outputs 1
Series AME10-JZ (10W)
Power (Watts) 11 W
Type Enclosed
Load Regulation ±1%