Home / AC DC Converters / AMEOF10-15SL277NZ
minImg
AMEOF10-15SL277NZ
aimtec
Product No:
AMEOF10-15SL277NZ
Manufacturer:
aimtec
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 10W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency -
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.75" L x 0.88" W x 0.59" H (44.5mm x 22.5mm x 15.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 670mA
Number of Outputs 1
Series AMEOF10-277NZ (10W)
Power (Watts) 10 W
Type Open Frame
Line Regulation ±0.5%
Package / Case 16-SIP Module, 6 Leads
Efficiency 81%
Mfr aimtec
Features -
Load Regulation ±1%
Package Box
Voltage - Input 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC