Home / AC DC Converters / AMEOF120-27SHAMJZ-B
minImg
AMEOF120-27SHAMJZ-B
aimtec
Product No:
AMEOF120-27SHAMJZ-B
Manufacturer:
aimtec
Description:
AC/DC CONVERTER 27V 120W
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Status Active
Efficiency 95%
Mfr aimtec
Features Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency cULus, cURus
Voltage - Output 1 27V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.00" L x 2.00" W x 1.22" H (76.2mm x 50.8mm x 31.0mm)
Number of Outputs 1
Series AMEOF120-HAMJZ
Current - Output 1 4.44 A
Power (Watts) 120W