AMES25-12S277NZ
aimtec
Product No:
AMES25-12S277NZ
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 25W
In Stock : 4
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Status Active
Efficiency 85%
Mfr aimtec
Features Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency cURus
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.15" L x 2.16" W x 0.98" H (80.0mm x 54.9mm x 24.9mm)
Number of Outputs 1
Series AMES25-277NZ
Current - Output 1 2.1 A
Power (Watts) 25W