AMESP600-27SMNZ
aimtec
Product No:
AMESP600-27SMNZ
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 27V 600W
In Stock : 2
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Applications Industrial
Voltage - Output 4 27V
Voltage - Isolation 4 kV
Approval Agency CE, LVD
Voltage - Output 1 5V
Size / Dimension 8.00" L x 4.00" x W 1.60" H (203.2mm x 101.6mm x 40.6mm)
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Number of Outputs 2
Current - Output 2 22.3 A
Series AMESP600-MNZ (600W)
Current - Output 1 1 A
Power (Watts) 600W
Type Enclosed
Efficiency 94%
Standard Number 62368-1
Mfr aimtec
Package Case
Voltage - Input 80 ~ 277 VAC, 110 ~ 390 VDC