AMSR2-241.5Z
aimtec
Product No:
AMSR2-241.5Z
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER 1.5V 3W
User Guide
Voltage - Input (Max) 36V
Product Status Active
Current - Output (Max) 2A
Supplier Device Package -
Voltage - Input (Min) 4.6V
Package / Case 3-SIP Module
Efficiency 77%
Mfr aimtec
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 83°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency -
Voltage - Output 1 1.5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.55" L x 0.30" W x 0.40" H (14.0mm x 7.5mm x 10.1mm)
Number of Outputs 1
Series AMSR2-Z (2W)
Power (Watts) 3 W