AMSRL-782.5JZ
aimtec
Product No:
AMSRL-782.5JZ
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER 2.5V 1.3W
User Guide
Voltage - Input (Max) 32V
Product Status Active
Current - Output (Max) 500mA
Supplier Device Package -
Voltage - Input (Min) 4.75V
Package / Case SMD
Efficiency 74%
Mfr aimtec
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency -
Voltage - Output 1 2.5V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.60" L x 0.45" W x 0.32" H (15.2mm x 11.4mm x 8.5mm)
Number of Outputs 1
Series AMSRL-78JZ (7.5W)
Power (Watts) 1.25 W