AP1152ADU33
Asahi Kasei Microdevices/AKM
Product No:
AP1152ADU33
Package:
SOT-89-5
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT89-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 100 µA
PSRR 80dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 14.5V
Output Type Fixed
Current - Output 300mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 3.6 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-89-5
Series -
Control Features Enable
Package / Case SOT-89-5/6
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Mfr Asahi Kasei Microdevices/AKM
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.44V @ 300mA