APA1606ZGCK
Kingbright
Product No:
APA1606ZGCK
Manufacturer:
Kingbright
Package:
2-SMD
Description:
LED GREEN CLEAR SMD R/A
In Stock : 18867
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Wavelength - Dominant 525nm
Configuration Standard
Lens Transparency Clear
Viewing Angle 110°
Color Green
Current - Test 20mA
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Size / Dimension 1.60mm L x 1.20mm W
Millicandela Rating 300mcd
Height (Max) 0.70mm
Product Status Active
Supplier Device Package 2-SMD
Series -
Lens Style Rectangle with Flat Top
Package / Case 2-SMD, No Lead
Mfr Kingbright
Features -
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.3V
Lens Color Colorless
Package Tape & Reel (TR)
Wavelength - Peak 515nm
Base Product Number APA1606
Lens Size 1.10mm x 0.60mm