APC-12-700
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
APC-12-700
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 9-18V 700MA
In Stock : 115
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -30°C ~ 70°C
Voltage - Input (Max) 264VAC
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency CCC, CE, cURus
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.03" L x 1.57" W x 1.14" H (77.0mm x 40.0mm x 29.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 700mA
Ratings IP42
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Series APC-12 (12W)
Power (Watts) 13 W
Type Constant Current
Efficiency 80%
Voltage - Output 9 ~ 18V