Home / Fixed Inductors / APCI00101040101TY0
minImg
APCI00101040101TY0
Chilisin Electronics
Product No:
APCI00101040101TY0
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.45A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.1 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 698mOhm Max
Series APCI
Inductance 100 µH