APFA2507Y3G3-CC
Kingbright
Product No:
APFA2507Y3G3-CC
Manufacturer:
Kingbright
Package:
4-SMD
Description:
LED RA GREEN YELLOW 2.5X.7MM SMD
In Stock : 3000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Wavelength - Dominant 525nm Green, 590nm Yellow
Configuration Common Cathode
Lens Transparency Clear
Viewing Angle 130°
Color Green, Yellow
Current - Test 20mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 2.50mm L x 1.10mm W
Millicandela Rating 475mcd Green, 210mcd Yellow
Height (Max) 1.10mm
Product Status Active
Supplier Device Package 4-SMD
Series -
Lens Style Rectangle with Flat Top
Package / Case 4-SMD, No Lead
Mfr Kingbright
Features -
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.3V Blue, 2V Yellow
Lens Color Colorless
Package Tape & Reel (TR)
Wavelength - Peak 515nm Green, 590nm Yellow
Base Product Number APFA2507
Lens Size 2.50mm x 0.70mm