APHB1608LZGKSURKC
Kingbright
Product No:
APHB1608LZGKSURKC
Manufacturer:
Kingbright
Package:
4-SMD
Description:
LED GREEN/RED CLEAR 4SMD
In Stock : 5580
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Wavelength - Dominant 525nm Green, 630nm Red
Configuration Independent
Lens Transparency Clear
Viewing Angle 130°
Color Green, Red
Current - Test 2mA Green, 2mA Red
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating 40mcd Green, 8mcd Red
Height (Max) 0.65mm
Product Status Active
Supplier Device Package 4-SMD
Series HELI Colour
Lens Style Rectangle with Flat Top
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Mfr Kingbright
Features -
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.7V Green, 1.8V Red
Lens Color Colorless
Package Tape & Reel (TR)
Wavelength - Peak 515nm Green, 645nm Red
Base Product Number APHB1608
Lens Size 1.60mm x 0.80mm