APSA2R5ELL391MFA5G
Chemi-Con
Product No:
APSA2R5ELL391MFA5G
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM POLY 390UF 20% 2.5V T/H
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 2.5 V
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm
Series NPCAP™-PSA
Type Polymer
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.16 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 390 µF