Home / Fixed Inductors / APSL00130911471M00
minImg
APSL00130911471M00
Chilisin Electronics
Product No:
APSL00130911471M00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.450" (11.43mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 300 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 950mOhm Max
Series APSL
Inductance 470 µH
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 2MHz