APT1608QBC/G
Kingbright
Product No:
APT1608QBC/G
Manufacturer:
Kingbright
Package:
Chip LED
Description:
LED BLUE CLEAR CHIP SMD
In Stock : 95264
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Wavelength - Dominant 465nm
Configuration Standard
Lens Transparency Clear
Viewing Angle 120°
Color Blue
Current - Test 20mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating 160mcd
Height (Max) 0.75mm
Product Status Active
Supplier Device Package Chip LED
Series -
Lens Style Rectangle with Flat Top
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Mfr Kingbright
Features -
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.3V
Lens Color Colorless
Package Tape & Reel (TR)
Wavelength - Peak 461nm
Base Product Number APT1608
Lens Size 1.20mm x 0.80mm