Home / AC DC Converters / ASM201-240-BEH-PF1
minImg
ASM201-240-BEH-PF1
Astrodyne TDI
Product No:
ASM201-240-BEH-PF1
Manufacturer:
Astrodyne TDI
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 142W
In Stock : 24
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Status Active
Efficiency 94%
Mfr Astrodyne TDI
Features Standby Output, Universal Input
Voltage - Input 80 ~ 240 VAC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency CB, CE, cTUVus, TUV
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.17" L x 2.68" W x 1.57" H (105.9mm x 68.1mm x 39.9mm)
Number of Outputs 1
Series ASM201 (200W)
Current - Output 1 5.9 A
Power (Watts) 142W (202W Forced Air)