Home / TVS Diodes / ASMCJ160A-HF
minImg
ASMCJ160A-HF
Comchip Technology
Product No:
ASMCJ160A-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Package:
DO-214AB (SMC)
Description:
DIODE TVS 160V 1500W SMC UNI-DIR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.8A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 178V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Series Automotive, AEC-Q101
Type Zener
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 259V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V