AT13-12PB-BM16
Amphenol Sine Systems Corp
Product No:
AT13-12PB-BM16
Description:
CONN HEADER R/A 12POS
In Stock : 116
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insulation Height 1.390" (35.30mm)
Ingress Protection IP67
Voltage Rating 250V
Current Rating (Amps) 13A
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Connector Type Receptacle
Mfr Amphenol Sine Systems Corp
Contact Material Copper Alloy
Style Board to Cable/Wire
Features Board Guide, Mating Flange, Mounting Flange
Pitch - Mating -
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications Automotive, Industrial
Number of Positions 12
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post -
Series AT Series™
Contact Shape Circular
Row Spacing - Mating 0.250" (6.35mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.122" (3.10mm)