AT15-12PB-BM02
Amphenol Sine Systems Corp
Product No:
AT15-12PB-BM02
Description:
CONN HEADER VERT 12POS
User Guide
Insulation Height 1.185" (30.10mm)
Ingress Protection IP67
Voltage Rating 250V
Current Rating (Amps) 13A
Style Board to Cable/Wire
Features Board Guide, Mating Flange, Mounting Flange, Potting Wall
Pitch - Mating -
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications Automotive, Industrial
Number of Positions 12
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Contact Shape Circular
Row Spacing - Mating 0.358" (9.10mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Gold
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.122" (3.10mm)