Home / Memory / AT24C1024Y4-10YU-2.7
minImg
AT24C1024Y4-10YU-2.7
Microchip Technology
Product No:
AT24C1024Y4-10YU-2.7
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
8-SAP (4.9x6.0)
Description:
IC EEPROM 1MBIT I2C 1MHZ 8SAP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Clock Frequency 1 MHz
Memory Interface I²C
Memory Organization 128K x 8
Mounting Type Surface Mount
Memory Type Non-Volatile
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 8-SAP (4.9x6.0)
Series -
Access Time 550 ns
Write Cycle Time - Word, Page 10ms
Package / Case 8-VDFN Exposed Pad
Memory Size 1Mbit
Technology EEPROM
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V