Home / Memory / AT24C16AY1-10YI-1.8
minImg
AT24C16AY1-10YI-1.8
Microchip Technology
Product No:
AT24C16AY1-10YI-1.8
Package:
8-MAP (3x4.9)
Description:
IC EEPROM 16KBIT I2C 400KHZ 8MAP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Clock Frequency 400 kHz
Memory Interface I²C
Memory Organization 2K x 8
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 8-MAP (3x4.9)
Series -
Access Time 4.5 µs
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Package / Case 8-VDFN Exposed Pad
Memory Size 16Kbit
Technology EEPROM
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V