Home / Memory / AT24C64AW-10SI-1.8
minImg
AT24C64AW-10SI-1.8
Microchip Technology
Product No:
AT24C64AW-10SI-1.8
Package:
8-SOIC
Description:
IC EEPROM 64KBIT I2C 8SOIC
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Clock Frequency 400 kHz
Memory Interface I²C
Memory Organization 8K x 8
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 8-SOIC
Series -
Access Time 900 ns
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Package / Case 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Memory Size 64Kbit
Technology EEPROM
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V