Home / Memory / AT27LV256A-55JC
minImg
AT27LV256A-55JC
Microchip Technology
Product No:
AT27LV256A-55JC
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
32-PLCC (13.97x11.43)
Description:
IC EPROM 256KBIT PARALLEL 32PLCC
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TC)
Memory Interface Parallel
Memory Organization 32K x 8
Mounting Type Surface Mount
Memory Type Non-Volatile
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 32-PLCC (13.97x11.43)
Series -
Access Time 55 ns
Write Cycle Time - Word, Page -
Package / Case 32-LCC (J-Lead)
Memory Size 256Kbit
Technology EPROM - OTP
Voltage - Supply 3V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V