AT89LP52-20PU
Atmel
Product No:
AT89LP52-20PU
Manufacturer:
Atmel
Package:
40-PDIP
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40DIP
User Guide
Core Processor 8051
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 20MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 256 x 8
Number of I/O 36
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 40-PDIP
EEPROM Size -
Series 89LP
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Atmel
Connectivity EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Package Bulk
Data Converters -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.4V ~ 5.5V