Home / Microcontrollers / AT91M55800A-33CI-T
minImg
AT91M55800A-33CI-T
Microchip Technology
Product No:
AT91M55800A-33CI-T
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
176-BGA (13x13)
Description:
IC MCU 16/32BIT ROMLESS 176BGA
User Guide
Core Processor ARM7®
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 33MHz
Program Memory Type ROMless
RAM Size 8K x 8
Number of I/O 58
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 176-BGA (13x13)
EEPROM Size -
Series AT91
Package / Case 176-LFBGA
Core Size 16/32-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity EBI/EMI, SPI, UART/USART
Program Memory Size -
Package Tape & Reel (TR)
Data Converters A/D 8x10b; D/A 2x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 3.6V