ATMEGA162-16MC
Microchip Technology
Product No:
ATMEGA162-16MC
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
44-VQFN (7x7)
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN
User Guide
Core Processor AVR
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Speed 16MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 8
Number of I/O 35
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 44-VQFN (7x7)
EEPROM Size 512 x 8
Series AVR® ATmega
Package / Case 44-VFQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity EBI/EMI, SPI, UART/USART
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Package Tray
Data Converters -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V