ATXMEGA16A4U-MN
Microchip Technology
Product No:
ATXMEGA16A4U-MN
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
44-VQFN (7x7)
Description:
IC MCU 8/16BIT 16KB FLASH 44VQFN
User Guide
Core Processor AVR
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 105°C (TA)
Speed 32MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 2K x 8
Number of I/O 34
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 44-VQFN (7x7)
EEPROM Size 1K x 8
Series AVR® XMEGA® A4U
Package / Case 44-VFQFN Exposed Pad
Core Size 8/16-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Package Tray
Data Converters A/D 12x12b; D/A 2x12b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.6V ~ 3.6V