Home / TVS Diodes / AUSMBJ78A-HF
minImg
AUSMBJ78A-HF
Comchip Technology
Product No:
AUSMBJ78A-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Package:
DO-214AA (SMB)
Description:
AUTOMOTIVE DIODE TVS 78V 600W SM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.8A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 86.7V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AA (SMB)
Series Automotive, AEC-Q101, AUSMBJ
Type Zener
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 126V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 78V