AV1920R112Q04
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Product No:
AV1920R112Q04
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V
In Stock : 50
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Illumination Type, Color LED, White
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round, Button, Flush
Current Rating (Amps) 3A (AC)
Panel Cutout Dimensions Circular - 19.20mm Dia
Circuit DPDT
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Mounting Type Panel Mount, Front
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series AV19
Type Anti-Vandal, Illuminated
Switch Function On-Mom
Electrical Life 50,000 Cycles
Voltage Rating - AC 250 V