AVE336M35X16B-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
AVE336M35X16B-F
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Mounting Type Surface Mount
Ripple Current @ Low Frequency 85 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 6.03Ohm @ 120Hz
Series AVE
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 119 mA @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 33 µF