AVGA477M50L32T-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
AVGA477M50L32T-F
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 50V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size 0.508" L x 0.508" W (12.90mm x 12.90mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Mounting Type Surface Mount
Ripple Current @ Low Frequency 550 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 640mOhm @ 120Hz
Series AVGA
Package / Case Radial, Can - SMD
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 470 µF