AVS227M16E16T-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
AVS227M16E16T-F
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Automotive, Bypass, Decoupling
Height - Seated (Max) 0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Mounting Type Surface Mount
Ripple Current @ Low Frequency 200 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Ratings AEC-Q200
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.5Ohm @ 120Hz
Series AVS
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 340 mA @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 220 µF