AVS477M10G24T-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
AVS477M10G24T-F
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Automotive, Bypass, Decoupling
Height - Seated (Max) 0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10 V
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Mounting Type Surface Mount
Ripple Current @ Low Frequency 400 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Ratings AEC-Q200
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 900mOhm @ 120Hz
Series AVS
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 680 mA @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 470 µF