AW-20-03-G-D-122-165-P-TR
Samtec Inc.
Product No:
AW-20-03-G-D-122-165-P-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
0.80 MM FLEX STACK, SURFACE MOUN
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 40
Color Black, Natural
Length - Post (Mating) 0.165" (4.191mm)
Row Spacing 0.047" (1.20mm)
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin -
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, AW
Pitch 0.031" (0.80mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.122" (3.099mm)