Home / Fixed Inductors / AWCS00161008R18J00
minImg
AWCS00161008R18J00
Chilisin Electronics
Product No:
AWCS00161008R18J00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0603
Description:
INDUCTOR RF
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Q @ Freq 25 @ 100MHz
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 240 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 1.25Ohm Max
Series AWCS
Inductance 180 nH
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 990MHz