Home / Fixed Inductors / AWCS002317156N8J00
minImg
AWCS002317156N8J00
Chilisin Electronics
Product No:
AWCS002317156N8J00
Package:
0805
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Q @ Freq 50 @ 1GHz
Height - Seated (Max) 0.060" (1.52mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 600 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.093" L x 0.068" W (2.35mm x 1.73mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0805
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 110mOhm Max
Series AWCS
Inductance 6.8 nH
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Frequency - Self Resonant 5.5GHz