AWG28-26/F-1/300
Assmann WSW Components
Product No:
AWG28-26/F-1/300
Description:
CBL RIBN 26COND 0.039 MULTI 5'
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 105°C
Cable Type Flat Cable
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Shielding Unshielded
Product Status Active
Wire Gauge 28 AWG
Ratings UL Style 2651
Ribbon Thickness 0.035" (0.89mm)
Series AWG
First Conductor Mark -
Length 5.0' (1.52m)
Ribbon Width 1.024" (26.01mm)
Voltage 300 V
Mfr Assmann WSW Components
Pitch 0.039" (1.00mm)
Conductor Strand 7 Strands / 36 AWG
Conductor Material Copper, Tinned
Features -
Jacket Color Multiple
Package Box
Insulation Resistance 100MOhms