AWG28-50/F/300
Assmann WSW Components
Product No:
AWG28-50/F/300
Description:
CBL RIBN 50COND 0.05 MULTI 25'
User Guide
Operating Temperature 105°C
Product Status Active
Wire Gauge 28 AWG
Ratings UL Style 2651
Ribbon Thickness 0.035" (0.89mm)
Series AWG
First Conductor Mark Red
Length 25.0' (7.62m)
Ribbon Width 2.500" (63.50mm)
Voltage 300 V
Mfr Assmann WSW Components
Pitch 0.050" (1.27mm)
Conductor Strand 7 Strands / 36 AWG
Conductor Material Copper, Tinned
Features -
Jacket Color Multiple
Package Bulk
Insulation Resistance 100MOhms