AWG28-9/G/300
Assmann WSW Components
Product No:
AWG28-9/G/300
Description:
CBL RIBN 9COND 0.05 GRAY 300'
In Stock : 417
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 105°C
Product Status Active
Wire Gauge 28 AWG
Ratings UL Style 2651
Ribbon Thickness 0.035" (0.89mm)
Series AWG
First Conductor Mark Red
Length 300.0' (91.44m)
Ribbon Width 0.450" (11.43mm)
Voltage 300 V
Mfr Assmann WSW Components
Pitch 0.050" (1.27mm)
Conductor Strand 7 Strands / 36 AWG
Conductor Material Copper, Tinned
Features -
Jacket Color Gray
Package Bulk
Insulation Resistance 100MOhms