Home / Fixed Inductors / AWHP0011070624NH00
minImg
AWHP0011070624NH00
Chilisin Electronics
Product No:
AWHP0011070624NH00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0402
Description:
INDUCTOR RF
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Q @ Freq 30 @ 250MHz
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±3%
Current Rating (Amps) 700 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.043" L x 0.028" W (1.10mm x 0.70mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 260mOhm Max
Series AWHP
Inductance 24 nH
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant 3.15GHz