AWP60-8241-T-R
Assmann WSW Components
Product No:
AWP60-8241-T-R
Description:
CONN SOCKET 60POS IDC GOLD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 60
Color Gray
Contact Finish Thickness -
Contact Finish Gold
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Contact Type Female Socket
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Fastening Type -
Product Status Obsolete
Wire Gauge -
Series -
Wire Type Ribbon Cable
Connector Type Socket
Pitch 0.100" (2.54mm)