Home / Fixed Inductors / AWVF003030122R2M00
minImg
AWVF003030122R2M00
Chilisin Electronics
Product No:
AWVF003030122R2M00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
1212
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.1A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1212
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 92mOhm
Series AWVF
Inductance 2.2 µH