Home / Fixed Inductors / AWVH002520123R3TH1
minImg
AWVH002520123R3TH1
Chilisin Electronics
Product No:
AWVH002520123R3TH1
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
1008
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.2A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.049" (1.25mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1008
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 190mOhm
Series AWVH
Inductance 3.3 µH